Filosofie projektu

Co nás vedlo k založení projektu Studentskapraha.cz a proč to vlastně děláme.

chceme efektivně řešit nápady a problémy studentů v praze

Již několik posledních let jsme se setkávali s názorem, že student nemá šanci získat pro svůj projekt nebo nápad patřičnou podporu na straně pražské samosprávy, a proto spousta skvělých nápadů nebo oprávněných stížností končila již ve svém zárodku v koši. Nutno však přiznat, že řešit nějaký nápad nebo problém s městskou samosprávou je pro studenta nebo studentský spolek opravdu náročný úkol. Na druhou stranu jsme zaznamenali a do jisté míry chápeme i pohled protistrany, tj. magistrátu hl. m. Praha, že věnovat se denně stovkám smysluplných i nesmysluplných žádostí ze strany studentů, studentských organizací a různých spolků není úplně jednoduché. Žádosti ze strany studentů se navíc dost často periodicky opakují a "řeší" se de facto neustále to stejné.

A tak jsme spojili legitimně voleného zástupce pražských studentů a pražské samosprávy, aby se poprvé v historii jako ambassadoři postavili čelem k aktivitám a názorům mladých lidí v Praze. Král Majálesu je aktuálně volen z 5 největších pražských univerzit a samotný projekt podporují studentské unie či spolky z ČVUT, VŠE, UK, VŠCHT a ČZU včetně rektorů daných univerzit. Abychom byli schopni prosadit své nápady či abychom byli slyšet se svými problémy, bylo zapotřebí se sjednotit a získat patřičnou podporu i na straně MHMP. Vznik projektu a garanci efektivního řešení na straně samosprávy podpořila a garantuje primátorka hl. m. Praha Adriana Krnáčová, která je nejvyšší představitelkou pražské samosprávy. Král Majálesu a primátorka jsou hlavními komunikačními osobami v projektu Studentksapraha.cz a je tak zajištěna efektivní komunikační cesta mezi studenty a samosprávou v Praze. Král Majálesu má možnost dovést studentskou zájmovou skupinu k jednacímu stolu s primátorkou a naopak primátorka umí ke stejnému stolu dovést odborníky na danou problematiku. Nápad či problém se tak řeší efektivně a mezi lidmi, kteří tématu rozumí a umí v dané věci rozhodnout.

Jsme si vědomi toho, že každý nápad či problém nemusí jít řešit v náš prospěch. Nicméně chceme témata postihující život mladých lidí v Praze veřejně otevírat a efektivně je vzájemně řešit. Pokud to nevyřešíme, tak vždy bude jasně řečeno, jaké objektivní překážky vedou k tomu, že to nejde. Tento webový portál slouží jako nástroj a veřejný kontrolní mechanizmus pro všechny, kteří se chtějí aktivně zapojit do řešení nápadů a problémů souvisejících se studenty a jejich životem v Praze. Stačí navhnout téma, které vás trápí a my odpovíme, kdy bude téma zařazeno na seznam k řešení. Snažíme se o efektivitu a dlohoudobost projektu, takže jak pro nás tak i pro samosprávu je reálné udržovat v aktuálním řešení maximálně 5-6 témat. Jakmile se nějaké ukončí, automaticky vložíme další ze seznamu návrhů. Ukončená témata na webu budou zůstávat, abychom nemuseli neustále otevírat věci, kterými už jsme se jednou zabývali a mohli vás na danou problematiku a průběh rovnou odkázat.

Každý, kdo se chce účastnit našeho projektu a je schopen se smysluplně věnovat nějakému nápadu či problému související s mladými lidmi v Praze, je u nás vítán. Projekt Studentskapraha.cz nestavíme na 2-3 roky, ale třeba na 20 let. Nejsme lhostejní k tomu, jak vypadá prostředí, ve kterém žijeme, chceme žít náš produktivní život a jaké podmínky budou mít studenti po nás.

Tak do toho pojďte s námi! My vám rádi pomůžeme.

David Kožušník
Král Pražského Majálesu 2014

a zástupci studentských unií pražských univerzit

Projekt podporují

logo-partner-3.pnglogo-uklogo-partner-5.pnglogo-partner-2.pnglogo-partner-1.pnglogo-partner-6.png

Nenechte si ujít žádné nové téma, nebo novinku

Zapomněl jsem heslo / Registrace